Kredyt hipoteczny to jeden z najważniejszych produktów finansowych w życiu i dlatego warto się skonsultować z doradcą kredytowym przed jego zaciągnięciem. Jednym z kluczowych wymogów banków przy udzielaniu kredytów hipotecznych jest wkład własny, który zazwyczaj wynosi od 10% wartości nieruchomości, ale nie zawsze. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.
Co to jest wkład własny?
Wkład własny to suma pieniędzy, którą kredytobiorca musi posiadać i wnieść do transakcji zakupu nieruchomości przed uruchomieniem kredytu hipotecznego. Jest to zabezpieczenie dla banku, które zmniejsza ryzyko kredytowe. Wkład własny jest wymagany, aby pokazać, że kredytobiorca ma zdolność do oszczędzania i jest finansowo odpowiedzialny. W Polsce standardowy wkład własny wynosi zazwyczaj od 10% do 20% wartości nieruchomości.
Czy można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Jak najbardziej tak!
Mamy obecnie dostępny trochę zapomniany program kredytowy o nazwie Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy, który umożliwia zaciągnięcie finansowania na zakup nieruchomości nie posiadając wkładu własnego, żeby z niego skorzystać musimy spełnić kilka zasad:
- Prowadzić gospodarstwo domowe na terenie Polski
- Posiadać obywatelstwo polskie lub prowadzić gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadająca obywatelstwo polskie
- Nie posiadać prawa własności do mieszkania lub domu oraz w okresie ostatnich 5 lat nie dokonać zbycia takiego prawa na rzecz osób z I lub II grupy podatkowej. Od tego warunku jest odstępstwo, w przypadku rodzin posiadających dwójkę lub większą ilość dzieci. Program jest dostępny dla singli jak i osób w nieformalnych związkach, które wychowują przynajmniej jedno wspólne dziecko.
- Kupić mieszkanie, którego cena mieści się w odgórnie ustalonych przez Polskę wartościach, które zmieniają się co kwartał. Aktualne wartości cen możemy znaleźć na rządowej stronie:
https://www.bgk.pl/osoby-prywatne/mieszkalnictwo/rodzinny-kredyt-mieszkaniowy/#c26573
Taki kredyt może być udzielony tylko w walucie PLN i minimum na 15 lat, może być oczywiście na dłuższy okres. Brakujący wkład własny jest gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, za co klient jest zobowiązany zapłacić opłatę w wysokości 1% od udzielonych przez BGK środków.
Jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu bez wkładu własnego?
Im lepsza zdolność kredytowa, tym większa szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach. Regularne spłacanie zobowiązań, unikanie długów i posiadanie stabilnego źródła dochodów to kluczowe czynniki.
Nie wszystkie banki mają takie same wymagania dotyczące wkładu własnego. Warto porównać oferty różnych instytucji finansowych i znaleźć taką, która oferuje najkorzystniejsze warunki, a w tym świetnie pomoże doradca kredytowy.